Shakespeare Rómeó és Júliája minden idők legszebb szerelmi története. Az élet is produkál szép, szívszorító és tragikus szerelmeket. Ismerkedjenek meg három modernkori Rómeó és Júlia-történettel.
Kár lenne tagadni: szerelmesnek lenni jó, ha gyakran oly sok fájdalommal jár is. Mert "A nőnek kell egy férfi, s társ kell a férfinak", ahogy a filmtörténet egyik legnagyobb alkotása, a Casablanca zenéjében is elhangzik. És ahogy a filmben, úgy a való életben sem mindig happy enddel érnek véget a nagy szerelmek. Talán éppen a túlfűtöttség miatt. Mert a szenvedély lehet olyan elsöprő erejű, hogy minden más lényegtelennek tűnik mellette, úgy érezhetjük, a másik nélkül már fabatkát sem érünk, egyedül. És bár oly jó elveszni a másik lényében, nem árt legalább az egyik lábbal a földön maradni, érdemes megőrizni egyéniségünket. Különben a szerelem nem felemel, hanem elpusztít. Bizonyítja ezt három nagy szerelem, ami így vagy úgy, de végzetesnek bizonyult.
Zsák a foltját Kurt Cobain & Courtney Love
Kurt Cobain, a legendás Nirvana rockegyüttes énekese és Courtney Love találkozása két önsorsrontó zenész találkozása volt. Mindketten a heroin rabjai voltak, amiben biztos közrejátszott vigasztalan gyerekkoruk.
Kurt szülei válása után ezt írta szobája falára: "Gyűlölöm anyut, gyűlölöm aput. Apu gyűlöli anyut, anyu gyűlöli aput. Ettől az ember olyan szomorú lesz." Apja pszichológushoz vitte magatartás-problémái miatt. Courtney-t kicsapták az iskolából, majd áruházi lopáson kapták és javítóintézetbe küldték. Tizenhat évesen elment hazulról. Anyai nagyanyjától kapott 800 dolláros járadékból élt, miközben vetkőző számokban lépett fel, és a nyugati part mentén fellépő együttesekben énekelt.
1991. október 12-én volt a nagy találkozás: Courtney elment megnézni a Nirvana fellépését. Szerelem volt az első látásra. Amint Kurt vallott erről egy interjúban: "Gondolkodásmódom drasztikusan megváltozott, és el sem tudom hinni, mennyivel boldogabb vagyok... Időnként még arról is megfeledkezem, hogy egy banda tagja vagyok, annyira elvakít a szerelem. Tudom, ez zavarba ejtően hangzik, de ez az igazság. Akár most rögtön feladnám az együttest. Nem számít már..."
A Nirvana szárnyalt, Kurt-ből isten lett a rajongók szemében. A banda mindent megengedhetett magának, még azt is, hogy koncertjeiken rendre széttörik a berendezést. Kurt amszterdami fellépésükkor próbálta ki Courtney-vel a heroint. 1992. február 24-én házasodtak össze Waikiki Beachen, napnyugtakor. Courtney azt a selyemruhát viselte, amely egykor a tragikus sorsú Frances Farmer színésznőé volt, és közben egyik cigarettáról gyújtott a másikra, hogy leküzdje heroin iránti vágyát. Kurt egy pizsamát viselt. "Nem nagyon voltam feldobva. Csak egy kicsit szívtam, hogy ne legyek rosszul" - mondta.
Lányuk, Frances Bean ugyanebben az évben született meg, csodák csodájára egészségesen - bár Courtney a születendő baba kedvéért lemondott a drogról. Imádták a kis jövevényt. Kurt és Courtney életét végül pokollá tette a társadalom nemtetszése. Mindketten azt akarták, hogy a másik jöjjön le a szerről - de sehogy se sikerült. Kurt súlyos depresszióba zuhant, többször kísérelt meg öngyilkosságot, jó néhányszor ment elvonókúrára. 1994. április 1-jén is elvonóból szökött meg. Április 8-án találtak holttestére seattle-i házának padlásán. Hátrahagyott búcsúlevelét ezzel zárja: "Jobb kiégni, mint hervadozni." Courtney ennyit préselt ki magából: "Istenem, te seggfej!"
Férje halála után számos vád merült fel Courtney ellen, többek között az, hogy együttese, a Hole új albumának dalait Kurt írta. Courtney a gyász mellett azonban arra is szakított időt, hogy a Nirvana megmaradt tagjaival közösen létrehozza a Nirvana L.L.C. nevű szervezetet, ami az együttes jogdíjaiért és utólagos megjelenéseiért volt felelős. Los Angelesbe költözött, hogy távol tartsa lányukat a Nirvana rajongóitól, akik ott virrasztottak a seattle-i ház előtt. Folytatta saját dalai írását, és színésznőként is elismerést kapott, amikor 1997-ben Oscar-díjra jelölték a Larry Flynn, a provokátor című filmben játszott szerepéért. 2003-ban jelentkezett szóló albummal, Japánban kultusz alakult ki személye körül. Újabb drogbotrányba keveredett, és azóta is csak botrányai kapcsán írnak róla az újságok.
Egy ágyban a békéért John Lennon & Yoko Ono
Bár a Beatles felbomlásának nem Yoko Ono volt az oka, mint azt annak idején a szemére vetették, John Lennon világképére nagy hatással volt az avantgárd művésznő. Give Peace a Chance (Adj esélyt a békének) c. közös daluk a békemozgalmak nemzetközi himnusza lett.
1966. november 9-én találkoztak Yoko szoborkiállításának londoni megnyitóján, és azonnal vonzalmat éreztek egymás iránt. 1968-ban John elvált feleségétől, Cynthiától, s 1969. március 20-án feleségül vette Yokót Gibraltáron. Mézesheteiket Amszterdamban tartották "Egy ágyban a békéért" ("Bed-In" for peace), amit megismételtek Montrealban is.
Lennon és Ono elválaszthatatlanok voltak a magánéletben, a nyilvánosság előtt, sőt a Beatles lemezfelvételei alatt is - ez utóbbi növelte a csapattagok között amúgy is fennálló feszültséget. A sajtó Onóval szemben rosszindulatú volt, sok mocskolódó cikk jelent meg róla. Ez feldühítette Lennont, aki a nyilvánosság előtt kijelentette, nincs John és Yoko, mert ők egyek. Még második nevét, a Winstont is Onóra változtatta, hogy demonstrálja egységét Yokóval.
A Beatles 1970-es szétválása után John szólókarrierbe kezdett, ami kissé döcögősen indult. Első két szólóalbuma, amelyekben Yoko működött közre, zavarba hozta és elidegenítette a Beatles-rajongók seregét. A kritikusok is csak jóval később ismerték fel zenei újításaikat. Ez azonban nem zavarta Johnt. Boldoggá tette Yoko iránti szerelme, nemigen törődött a kritikákkal: jobban lefoglalta a világbéke ügyének előbbre vitele.
Egyik albumuk borítójára meztelen képük került, amivel szándékosan sokkolták az embereket, hogy változtassanak gondolkodásmódjukon. Szinte minden, amit csináltak, címlapon volt, és akárcsak a Beatles napjaiban, a szüntelen publicitás Johnt kezdte egyre jobban zavarni. Yokóval való kapcsolata minden idők legnyilvánosabban zajló szerelmi viszonyává vált, de John titokban nehezen viselte, hogy szerelmét mindenkivel megosztja. Minden bántotta, ami Yokót akár egy percre is távol tartotta tőle. "Még azt sem szerette, hogy tudok japánul, mert ez olyan részem volt, ami nem tartozott hozzá - mesélte Yoko később. - Egy idő után még egy újságot vagy egy folyóiratot sem olvashattam japánul..."
1973-ban, amikor a feszültség elviselhetetlenné vált, Yoko elhagyta. A tizennyolc hónapot, amit egymástól távol töltöttek, John "elveszett hétvégének" nevezte. "Mindketten önpusztítóan viselkedtünk - mondta John később különélésükről. - Hogy kikerültünk belőle, az ajándékként jött babának köszönhetjük. Nem hiszem, hogy ki tudtam volt szállni a zenei üzletből, ha nem Sean kedvéért teszem."
Öt évig tartott a "visszavonulás". Yoko és Sean iránti szeretete lírai alkotások áradatát eredményezte. Onóval együtt alkották meg a Double Fantasy albumot - az elsőt a tervezett lemezsorozatból, amelynek a "szívbéli játékok" címet adták, s ami kapcsolatukról szólt volna. Azonban röviddel az album megjelenése után, 1980. december 3-án John Lennont New York-i háza előtt lelőtte Mark Chapman, Yoko szeme láttára. (A gyilkosság indokai mai napig nem tisztázottak, sokan politikai gyilkosságnak tartják.) Lennon halála az egész világot megrázta. A legendás zenész azóta is a béke emblematikus figurája.
Ó, kisleány Elvis & Priscilla Presley
Elvisért nők milliói rajongtak. Lányok kendőzetlenül ajánlották fel magukat neki, mások öngyilkossággal fenyegetőztek, ha nem szeretkezhetnek vele. A Király persze nem volt fából, gyakran megtette ezt a "szívességet", de csak egy nő létezett, aki nyomot hagyott benne - Priscilla Anne Beaulieu.
Németországban katonáskodva ismerte meg a tizennégyéves lányt. Priscilla Beaulieu a koránál idősebbnek nézett ki, és az amerikai légierő Németországban szolgáló századosának lánya volt. Elvist elbűvölte, ezért megszervezett egy találkozót vele. Mindent megtett, hogy megnyerje a kamaszlányt, további találkákat szervezett, elárasztotta virágokkal és ajándékokkal. Amikor katonaideje lejárt, és visszatért az Államokba, felhívta Priscilla szüleit Németországban, és megkérte őket, engedjék meg, hogy a lány az ő családjával töltse a karácsonyi szünidőt Memphisben. A szülők beleegyeztek, Elvis azonban "elfelejtette" hazaküldeni a lányt a szünidő után, aki végül Amerikában fejezte be tanulmányait. Priscilla szüleit megnyugtatta, hogy lányukat nem éri baj.
Elvis mesés életet biztosított álmai tinédzserének: előbb egy Corvairt, majd egy levendulaszínű Chevrolet sportkocsit vett neki, hogy azzal menjen iskolába. Ahányszor csak filmforgatása vagy koncertje volt, repülőgéppel odahozatta a lányt. Ha meg akartak nézni egy filmet, kibérelte az egész mozit.
1967. május 1-én házasodtak össze, miután Priscilla nagykorú, vagyis huszonegy éves lett. Esküvői fogadalmukat sietős, rögtönzött szertartás keretében mondták el a Hotel Las Vegasban. Pontosan kilenc hónap múlva megszületett lányuk, Lisa Marie Presley.
Priscilla úgy élt, akár egy mesebeli hercegnő, a mese azonban nem tartott örökké. Elvis rászokott az amfetaminokra, hogy lépést tudjon tartani karrierjének kimerítő tempójával, és a gyógyszerekre, hogy az előadások után aludni tudjon. Gyógyszerfüggő és paranoiás lett. Meggyőződésévé vált, hogy rajongói összeesküvést szőnek meggyilkolására. Ezért mindig fegyvert hordott magánál, és karateórákat vett. Úgy határozott, Priscillának is önvédelmi órákat kell vennie. Ez lett a veszte: Priscilla beleszeretett oktatójába, Mike Stone-ba, és elhagyta. 1973-ban váltak el.
Elvis szinte belebolondult. Egy éjszaka a drogoktól kábán megparancsolta testőreinek, öljék meg Mike Stone-t. Képes volt rálőni a tévére, amikor a San Francisco utcáin c. sorozatot nézte, amelynek egyik kitalált szereplőjét Mike Stone-nak hívták. Elindult az önpusztítás útján. Ha nem lépett fel, ritkán kelt fel, drogok szedésével tompította kínjait. 1977. augusztus 15-én, öt évvel az után, hogy Priscilla elhagyta, egy bizarr koktélt ivott, amely tizennégy gyógyszert tartalmazott (köztük Seconalt, Demerolt és Valiumot). Másnap holtan találták fürdőszobájában.
Priscilla kapcsolata Mike Stone-nal nem állta ki az idő próbáját. Más kapcsolatai is voltak, mielőtt beleszeretett Marco Garibaldiba, akitől 1987-ben megszületett fia, Navarone. Sikeres színészi pályát futott be, és ügyes üzletasszonynak is bizonyult, amikor megalkotta saját nemzetközi illatszermárkáját. 1979 és 1998 között ő volt az Elvis Presley Ingatlanok végrendeleti végrehajtója és az Elvis Presley Vállalatok elnöke. |